BOTOKS - pogromca zmarszczek. Co warto o nim wiedzieć?

Botoks sprawia, że rysy są łagodne zaś twarz będzie wyglądać kilka lat młodziej. Botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne, a jeśli chcemy poradzić sobie z wiotczeniem i opadaniem skóry będzie trzeba poszukać innych metod, które pozwolą usunąć problem niedoskonałej skóry.

BOTOKS - pogromca zmarszczek. Co warto o nim wiedzieć?

Botoks lub Dysport to nazwa handlowa jaką używa się do toksyny botulinowej a więc substancji, która produkowana jest przez bakterie beztlenowe. Popularnie nazywa się je jako jad kiełbasiany, ponieważ naturalnie pojawia się w wędlinach i konserwach, które się psują. Połknięty jad będzie silną trucizną, ale jeśli będzie wstrzykiwany w niewielkich dawkach pod kontrolą nie będzie powodował szkodliwego działania.

Mechanizm działania botoksu na początek wykorzystywała neurologia a następnie okulistyka Toksyna była stosowana bowiem w przypadku dzieci, które były chore na porażenie mózgowe albo też u ludzi po udarze mózgu. W momencie, gdy zaczęto nią leczyć dzieci z zezem zauważono, że poprawia stan oczu, ale dodatkowo będzie wpływać także na wygładzenie zmarszczek na twarzy.

Metodą prób i błędów udało się konkretnie wypracować dawki oraz metody podawania tego preparatu i dzięki temu botoks stał się hitem kosmetycznym i zaczął być wykorzystywany w dermatologii estetycznej. Na świecie zabiegi z jego użyciem były realizowane już w latach 80-tych. W Polsce toksyna pojawiła się w gabinetach kosmetycznych dopiero w drugiej połowie lat 90-tych.

Jak usunąć zmarszczki

Przy użyciu botoksu lekarz może zlikwidować:

- problem zmarszczek na czole – są to poprzeczne tak zwane lwie zmarszczki na czole

- kurze łapki

- zmarszczki na dolnej powiece oka

- zmarszczki palacza nad górną wargą

- zmarszczki na szyi

- można podnieć kąciki ust.

W jakim wieku najlepiej zrobić zastrzyki z botoksu?

Można wybrać się na zabieg nawet jeśli się ma 25 lat. Często wyraźne zmarszczki mimiczne zaczynają się pojawiać już u młodych osób. W takim momencie wstrzyknięcie botoksu można również potraktować jako działanie profilaktyczne. Im rzadziej marszczymy czoło tym mniejsze prawdopodobieństwo, że taka zmarszczka się utrwali i stanie się widoczna bez żadnej mimiki. Wydaje się, że podjęcie takich działań ma racjonalne wytłumaczenie i można oczekiwać, że w ten sposób będzie można poradzić sobie z problemem zmarszczek niż ten dopiero się objawi.

Autor

Justyna Malcarz

Redakcja pakiety-medyczne.pl