Kolorowa skóra

Istnieje wiele chorób skóry, włosów i paznokci, które często występują u osób o kolorowej skórze, takich jak Afroamerykanie, Azjaci, Latynosi i rdzenni Amerykanie. Twój dermatolog może pomóc w zdiagnozowaniu i leczeniu tych chorób skóry.

CHOROBY SKÓRY, KTÓRE POWODUJĄ CIEMNIENIE SKÓRY

MELASMA

To powszechne schorzenie powoduje powstawanie brązowych lub ciemnobrązowych plam, zwykle na policzkach, górnej wardze i między brwiami. Występuje najczęściej u kobiet pochodzenia latynoskiego, afrykańskiego lub azjatyckiego. Mężczyźni również mogą zachorować na melasmę.

Melasma może pojawić się także na innych częściach ciała narażonych na częste działanie promieni słonecznych, takich jak przedramiona i szyja. Przyczyny powstawania melasmy nie są jeszcze jasne. Prawdopodobnie powstaje ona, gdy komórki tworzące barwnik w skórze (melanocyty) wytwarzają zbyt dużo barwnika. Osoby o kolorowej skórze są bardziej podatne na wystąpienie melasmy, ponieważ mają więcej aktywnych melanocytów niż osoby o jasnej skórze. Melasma może być związana z ciążą (czasami nazywana jest "maską ciąży"), stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub estrogenowej terapii zastępczej. Może być również dziedziczna.

Melasma może zniknąć samoistnie, ale jej leczenie może być bardzo trudne. Po leczeniu często dochodzi do nawrotów. Dermatolog może zalecić leczenie miejscowe na receptę, aby pomóc w zanikaniu tego schorzenia. Pomocne mogą być również zabiegi, takie jak peelingi chemiczne, zabiegi laserowe i mikrodermabrazja.

Aby zapobiec pogorszeniu się stanu melasmy, bardzo ważna jest ochrona skóry przed słońcem. Należy szukać cienia, nosić odzież ochronną i stosować wodoodporny filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i faktorze SPF (Sun Protection Factor) 30 lub wyższym.

HIPERPIGMENTACJA POZAPALNA (PIH)

Ten stan powoduje powstawanie ciemnych plam na skórze i często pojawia się w miarę gojenia się skóry po trądziku, egzemie lub innych wysypkach, a nawet po skaleczeniu, zadrapaniu lub ukąszeniu komara. Ciemne plamy są często określane jako "skazy". PIH często blednie, ale im ciemniejsze PIH, tym dłużej może trwać proces blednięcia.

Twój dermatolog może pomóc w szybszym przywróceniu koloru skóry. Pomocne mogą być leki na receptę zawierające retinoidy lub hydrochinon (składnik, który zmniejsza produkcję melanocytów w skórze) oraz zabiegi, takie jak peelingi chemiczne i mikrodermabrazja. Dermatolog zachęci Cię również do noszenia kremów z filtrem przeciwsłonecznym, aby uniknąć dalszego ciemnienia skóry na skutek ekspozycji na słońce i zapobiec dalszemu rozwojowi PIH.

Produkty lecznicze dostępne bez recepty rzadko pomagają i mogą sprawić, że PIH będzie bardziej widoczny.

CHOROBY SKÓRY, KTÓRE POWODUJĄ JEJ ROZJAŚNIENIE

VITILIGO

Vitiligo to choroba, która powoduje utratę koloru skóry. Chociaż może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, bielactwo często zaczyna się na twarzy, dłoniach/stopach, w pachwinach lub pod pachami. U niektórych osób pojawia się kilka plamek, które rozjaśniają się lub stają się całkowicie białe. U innych utrata koloru jest bardziej rozległa. Niekiedy dochodzi również do wybielenia fragmentu włosów.

Kolor skóry może powrócić samoistnie, ale nie jest to częste. U wielu osób utrata koloru może być trwała.

Leczenie nie może wyleczyć bielactwa, ale w wielu przypadkach może pomóc w repigmentacji skóry. Leczenie, które zaleci dermatolog, zależy od wielu czynników. Niektóre metody leczenia najlepiej sprawdzają się w przypadku określonych typów bielactwa lub określonych obszarów ciała. Dermatolog bierze również pod uwagę stopień zaawansowania bielactwa, wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia.

Witiligo

BIELACTWO BIAŁE (PITYRIASIS ALBA)

Jest to częsta choroba skóry u dzieci z kolorową skórą. Powoduje powstawanie okrągłych, jasnych plam na skórze, które są pokryte drobnymi, białymi łuskami. Plamy te mogą występować na każdej części ciała, ale najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, tułowiu lub ramionach. Pityriasis alba jest często spotykana u dzieci z egzemą.

Plamy często ustępują bez leczenia. Większość dzieci nie ma już plam do czasu osiągnięcia dorosłości. Dermatolog może ustalić, czy leczenie będzie korzystne. Może on również zalecić stosowanie kremów nawilżających oraz ochronę skóry przed słońcem.

NIEKTÓRE LEKI

Przyjmowanie niektórych leków może powodować przebarwienia skóry lub ciemne plamy, zwłaszcza u osób pochodzenia afrykańskiego lub latynoskiego. Do leków, które mogą powodować przebarwienia, należą te przyjmowane na nadciśnienie, cukrzycę i choroby serca.

Nie należy przerywać przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem. W przypadku przyjmowania leków i zauważenia przebarwień, należy porozmawiać z lekarzem, który przepisał lek.

SCHORZENIA SKÓRY GŁOWY

TRĄDZIK PO ZASTOSOWANIU POMADY DO WŁOSÓW

Jeśli regularnie stosujesz pomadę lub olejek do włosów na skórę głowy, możesz zauważyć wypryski wzdłuż czoła i skroni. Jest to często nazywane "trądzikiem pomadowym" i występuje, gdy pomada lub olejek rozprzestrzeni się na czoło.

Aby wyleczyć trądzik pomadowy, spróbuj nakładać pomadę dalej od linii włosów, co najmniej jeden centymetr od linii włosów. Jeśli podczas snu nosisz chustę, upewnij się, że nie dotyka ona czoła, ponieważ może rozprowadzać oleje na skórze i pogarszać trądzik na czole.

Jeśli zmiana sposobu stosowania tych produktów nie przyniesie poprawy stanu skóry, należy zaprzestać ich stosowania lub udać się do dermatologa, który zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

Trądzik pomadowy

ŁOJOTOK (ŁUPIEŻ)

Łojotok zwykle zaczyna się na skórze głowy w postaci tłustych, swędzących i łuszczących się plam. Może rozprzestrzeniać się na twarz oraz wzdłuż uszu, szyi i ramion.

Stosowanie pomady lub olejku do włosów może pogorszyć łojotok, dlatego należy zaprzestać ich stosowania. Ponadto mycie włosów co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu może pomóc w zmniejszeniu łuszczenia się skóry. Dermatolog może przepisać leki łagodzące swędzenie.

FOLLICULITIS

Jest to infekcja bakteryjna, która powoduje ropne lub czerwone grudki, a także czerwoną, swędzącą skórę na skórze głowy.

Jedną z przyczyn zapalenia mieszków włosowych są pomady, ale najczęstszą przyczyną są bakterie. Ponieważ jest to zakażenie, należy zaprzestać używania pomady i udać się do dermatologa. Dermatolog może przepisać antybiotyki lub leczenie miejscowe.

GRZYBICA SKÓRY GŁOWY (TINEA CAPITIS)

Ta infekcja powoduje łysiejące, swędzące płaty skóry lub łuszczenie się skóry głowy, podobne do łupieżu, ale gorsze od niego. Wbrew nazwie, przyczyną tej choroby nie są robaki. Jest to w rzeczywistości zakażenie skóry wywołane przez grzyby.

Jest to bardzo częste schorzenie u dzieci afroamerykańskich i latynoskich. Dzieci mogą szybko rozprzestrzeniać grzybicę skóry głowy na wszystkich domowników i kolegów z klasy. Wspólne noszenie grzebieni, szczotek i czapek może powodować rozprzestrzenianie się choroby.

Bliski kontakt również rozprzestrzenia grzybicę skóry głowy.

Ważne jest, aby w celu leczenia udać się do dermatologa. Szampony nie wyleczą tej infekcji. Dermatolog będzie leczył grzybicę skóry głowy przepisanymi na receptę lekami przeciwgrzybiczymi, które przyjmuje się doustnie. Przy odpowiednim leczeniu utracone włosy mogą z czasem odrosnąć.

CHOROBY SKÓRY ZWIĄZANE Z GOLENIEM

PSEUDOFOLLICULITIS BARBAE

Ta przypadłość, występująca najczęściej w okolicach brody i na szyi, jest spowodowana budową mieszka włosowego u afroamerykańskich mężczyzn i kobiet. Mieszek włosowy jest zakrzywiony u osób o kolorowej skórze i podczas golenia może powodować, że ostry czubek ogolonego włosa wrasta w skórę, powodując powstanie uniesionego, czerwonego guzka.

Może to również wystąpić w przypadku wyrywania włosów z twarzy. Stan ten jest często bolesny lub niekomfortowy. Leczenie może poprawić sytuację, ale może być konieczne tymczasowe lub trwałe zrezygnowanie z golenia.

TRĄDZIK KELOIDOWY

Małe, twarde zgrubienia z tyłu skóry głowy w pobliżu szyi mogą powiększać się w duże blizny zwane keloidami. Występują one u mężczyzn, którzy golą skórę głowy lub bardzo krótko przycinają włosy na karku. Kobiety również mogą zachorować na trądzik keloidalny, ale znacznie rzadziej. Bez leczenia ta choroba skóry może powodować wypadanie włosów.

Aby zapobiec powstawaniu nowych guzków w obu tych stanach, konieczna może być zmiana sposobu usuwania zbędnych włosów. Niektórzy mężczyźni decydują się pozwolić włosom rosnąć lub golić się rzadziej.

Jeśli to nie wchodzi w grę, porozmawiaj z dermatologiem o depilacji laserowej. Możesz także zapytać o wskazówki dotyczące golenia, które mogą zmniejszyć podrażnienia skóry oraz o krem na receptę, który może spowolnić wzrost włosów na twarzy.

INNE POWSZECHNE CHOROBY SKÓRY

SUCHA SKÓRA

Każdy z nas od czasu do czasu ma suchą skórę. Osoby z kolorową skórą często zauważają, że ich skóra przybiera popielaty kolor. Codzienne stosowanie kremu nawilżającego może pomóc, ale nie rozwiązuje problemu.

Jeśli masz suchą skórę, a na twojej twarzy lub ciele występuje trądzik, powinnaś wybrać krem nawilżający, który jest oznaczony jako niekomedogenny lub bezolejowy. Oznacza to, że nie zatyka on porów i nie powinien pogarszać stanu trądziku. Jeśli jednak trądzik się nasili lub pojawi się nowy, należy zaprzestać stosowania kremu nawilżającego i skontaktować się z dermatologiem.

DERMATOSIS PAPULOSA NIGRA

Dermatosis papulosa nigra (DPN) powoduje powstawanie skupisk brązowych lub czarnych narośli, najczęściej na policzkach. Wiele osób myli DPN z pieprzykami lub brodawkami i określa te narośla mianem "pieprzyków mięsistych". DPN jest rodzajem rogowacenia łojotokowego, nienowotworowej narośli skórnej.

Na DPN mogą zachorować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Liczba DPN pojawiających się na skórze może wzrastać wraz z wiekiem.

Jeśli nie podoba Ci się wygląd DPN, dermatolog może je usunąć. Należy skontaktować się z ubezpieczycielem, aby upewnić się, że leczenie jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Dostępne opcje leczenia obejmują chirurgiczne wycięcie narośli lub wypalenie ich za pomocą igły elektrycznej. Zabieg ten może spowodować tymczasowe przebarwienie w miejscu, gdzie usunięto DPN, ale zwykle zanika.

KELOIDY

Keloid to wypukła blizna, która rozrasta się ponad rozmiar blizny. Keloidy często stają się bardzo grube, gumowate i duże. Keloid może powstać po urazie skóry, takim jak głębokie nacięcie lub inna rana. U niektórych osób keloidy powstają po zabiegach chirurgicznych. Keloidy mogą się nawet tworzyć po przekłuciu uszu lub po starym trądziku. Niektóre keloidy swędzą. Mogą też być tkliwe i bolesne.

Leczenie może nie wyeliminować keloidu, ale może zmniejszyć dyskomfort i spłaszczyć keloid. Twój dermatolog może leczyć keloidy za pomocą zastrzyków z kortykosteroidów, które zmiękczają i spłaszczają bliznę, lub zastrzyków z interferonu, które wygładzają keloid. Dermatolog może także zalecić operację blizny, zabiegi laserowe lub krioterapię (wymrażanie blizny), aby pomóc w zmniejszeniu keloidów. Połączenie zabiegów często daje najlepsze rezultaty.

Keloidy

RAK SKÓRY

Osoby z kolorową skórą mogą zachorować na raka skóry. Jeśli rak skóry jest diagnozowany u osób o tym kolorze skóry, często znajduje się w późnym stadium. Leczenie każdego rodzaju raka skóry może być trudne w późnych stadiach. Może to być również śmiertelne w przypadku zdiagnozowania czerniaka, rodzaju raka skóry, który może się szybko rozprzestrzeniać.

Dermatolodzy zalecają, aby każdy badał swoją skórę pod kątem oznak raka skóry. Osoby z kolorową skórą powinny zwracać szczególną uwagę na dłonie, podeszwy stóp, paznokcie u rąk i nóg, usta, pachwiny i pośladki. Odwiedź stronę SpotSkinCancer.org, aby dowiedzieć się, jak przeprowadzać samobadanie skóry i na co zwracać uwagę. Jeśli zauważysz nową plamkę lub zauważysz, że coś się zmienia, swędzi lub krwawi na Twojej skórze, natychmiast zgłoś się do dermatologa.

PROBLEMY Z PAZNOKCIAMI

Osoby o kolorowej skórze często mają ciemne smugi lub pasma na paznokciach u rąk i nóg. Większość z nich jest nieszkodliwa,

zwłaszcza jeśli występują na kilku paznokciach.

Jeśli jednak zauważysz na swoich paznokciach którąkolwiek z tych zmian, powinieneś zgłosić się do dermatologa:

  • Skóra wokół podstawy paznokcia staje się stopniowo coraz ciemniejsza
  • Zmienia się rozmiar, kształt lub kolor istniejącego pasma
  • Pojawia się nowe, pojedyncze ciemne pasmo

To mogą być oznaki czerniaka. Wcześnie wykryty czerniak jest bardzo uleczalny.

OBAWY ZWIĄZANE Z WŁOSAMI

Istnieje wiele powodów, dla których Afroamerykanie tracą włosy

  • Włosy mogą być łamliwe z powodu stosowania chemicznych środków do rozluźniania włosów. Zwykłe czesanie lub szczotkowanie włosów może powodować
  • Niektóre metody stylizacji włosów, takie jak ciasne zaplatanie warkoczy, splatanie lub upinanie włosów w koński ogon, mogą powodować łysienie trakcyjne.
  • Kobiety afroamerykańskie często doświadczają łysienia odśrodkowego, które jest rodzajem przerzedzenia włosów na szczycie głowy.

Jeśli zauważysz wypadanie włosów lub łamanie się włosów, dermatolodzy zalecają następujące wskazówki:

  • Jeśli używasz prostownicy do włosów, postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Większość produktów nie powoduje problemów, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami.
  • Mniej szczotkowania i tapirowania
  • Rzadziej używaj lokówki i prostownicy
  • Rozluźnij ciasne fryzury, takie jak warkocze i sploty, lub noś włosy w naturalnym stylu. Jeśli te wskazówki nie pomogą, porozmawiaj z dermatologiem o wypadaniu włosów.

Autor

Karolina Gradowicz

Redakcja pakiety-medyczne.pl