Marta Lisiecka
Redakcja pakiety-medyczne.pl
Blizny to znamiona na skórze, które powstają w wyniku normalnego gojenia się ran spowodowanych wypadkami, chorobami, operacjami lub innymi nieprawidłowymi zmianami na skórze. Im większe jest uszkodzenie skóry i im dłużej trwa gojenie, tym większe jest prawdopodobieństwo powstania widocznej blizny. Jednak u niektórych osób widoczna blizna może powstać już po doznaniu łagodnego urazu lub stanu zapalnego.
Na początku blizny są często czerwone i nieco grube, a następnie powoli bledną do jasnoróżowego lub białego koloru. Nowe blizny mogą być tkliwe, swędzące lub bolesne. Ból zwykle ustępuje z czasem. Blizny mogą być uniesione ponad powierzchnię skóry lub zagłębione pod jej powierzchnią. Po zagojeniu mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze niż skóra wokół nich. Blizny mogą być również widoczne jako rozciągnięta skóra, co zwykle ma miejsce, gdy skóra jest napięta podczas gojenia. Zanikanie blizny może trwać wiele miesięcy - być może nawet ponad rok.
Na wygląd blizny może mieć wpływ wiek, płeć, rasa, stan zdrowia i styl życia, w tym ekspozycja na słońce. Inne czynniki to rodzaj urazu i jego nasilenie, obecność infekcji oraz umiejscowienie rany na ciele. Rany na klatce piersiowej lub na częściach ciała, gdzie skóra rozciąga się w wielu kierunkach, np. na kolanach lub w górnej części pleców, zwykle skutkują grubszymi i bardziej widocznymi bliznami.
Czasami zbyt duży stan zapalny (zaczerwienienie lub obrzęk rany) podczas gojenia może prowadzić do powstania blizn przerostowych lub keloidów. Blizny przerostowe to pogrubione lub uniesione blizny, które powstają z nadmiaru tkanki bliznowatej. Keloidy to twarde, uniesione blizny o nieregularnym kształcie, które powiększają się w stosunku do rozmiaru pierwotnej rany. Keloidy występują częściej u osób o ciemniejszej karnacji.
Nie jest możliwe całkowite usunięcie blizny. Istnieje jednak wiele zabiegów, które mogą poprawić wygląd blizny, czasami do tego stopnia, że jest ona ledwo zauważalna. Leczenie może zmienić rozmiar, głębokość lub kolor blizny.
Pierwszym ważnym krokiem w leczeniu blizn jest wizyta u dermatologa z certyfikatem i wyjaśnienie, co najbardziej przeszkadza Ci w tej bliźnie. Dermatolog obejrzy bliznę, aby zdecydować, co może ją poprawić. Wspólnie podejmiecie decyzję o wyborze najlepszego sposobu leczenia.
Większość blizn może być leczona w gabinecie dermatologicznym. Tylko poważne blizny, takie jak blizny po oparzeniach na dużej powierzchni ciała, mogą wymagać operacji, które wymagają znieczulenia ogólnego lub pobytu w szpitalu.
Rodzaj zabiegów wykonywanych w gabinecie dermatologa z certyfikatem zależy od rodzaju blizny. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dermatolog może połączyć kilka zabiegów. Opcje leczenia obejmują:
Zastrzyki kortykosteroidowe mogą być stosowane w leczeniu blizn przerostowych i keloidów. Zmiękczają one tkankę blizny oraz powodują jej obkurczenie i spłaszczenie. Jeśli dermatolog zaleci stosowanie zastrzyków z kortykosteroidów, może być konieczne wykonanie wielu zastrzyków, podawanych w pewnych odstępach czasu.
W zabiegach tych wykorzystuje się światło lasera o skupionej energii, aby zminimalizować widoczność blizn uniesionych i wgłębionych. Istnieje wiele różnych typów zabiegów laserowych i świetlnych, które można stosować w leczeniu blizn. Dermatolog z certyfikatem
dermatolog z certyfikatem może doradzić, jaki zabieg jest najbardziej odpowiedni w zależności od pożądanego efektu, np. poprawy koloru lub tekstury blizny.
W leczeniu blizn można stosować zarówno lasery ablacyjne, jak i nieablacyjne.
Lekarz dermatolog zdecyduje, jaki rodzaj lasera lub urządzenia świetlnego będzie najodpowiedniejszy dla danej blizny oraz jaka liczba zabiegów będzie potrzebna. W zależności od rodzaju zabiegu, niektóre osoby mogą natychmiast wrócić do pracy lub regularnej aktywności, ale inne mogą potrzebować odczekać nawet tydzień. Skóra może pozostać różowa przez kilka dni do kilku tygodni. Ważne jest, aby w trakcie procesu gojenia chronić bliznę przed słońcem, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe może zakłócać proces gojenia i powodować ciemnienie leczonej skóry.
W pewnych okolicznościach dermatolog może wyciąć bliznę i ponownie przyszyć otaczającą ją skórę. Celem jest wytworzenie nowej, cieńszej blizny, która będzie mniej widoczna. Operacja ta może być doskonałym sposobem leczenia starszych blizn, ponieważ skóra wokół blizny zdąży się rozciągnąć. Może to być również dobre rozwiązanie w przypadku blizn szerokich lub długich, znajdujących się w widocznych miejscach (np. na twarzy) lub zagojonych w oczywisty wzór lub kształt. Wyniki wycięcia zależą od zdolności skóry do regeneracji (odnawiania się) w miarę upływu czasu.
Wypełniacze tkanek miękkich mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z zabiegiem wycięcia lub innymi zabiegami chirurgicznymi. Te wstrzykiwane substancje pomagają podnieść wgłębione blizny. Dermatolog wstrzykuje wypełniacz do wgłębionej blizny, aby wypełnić przestrzeń i wygładzić powierzchnię skóry.
Chociaż zabieg ten może wypełnić wgłębienie, nie zmieni wyglądu blizny na powierzchni skóry. Chociaż poprawa może być natychmiastowa, nie jest ona trwała. Konieczne będzie powtarzanie zastrzyków. Różne wypełniacze działają przez różny czas. Twój dermatolog pomoże Ci zdecydować, który wypełniacz jest najlepszy dla Twojej blizny.
Leki te, wstrzykiwane w grubą, uniesioną bliznę, mogą pomóc w jej zmiękczeniu i spłaszczeniu oraz poprawić jej ogólny wygląd. W niektórych przypadkach leczenie może spowodować zmniejszenie blizny. Procedura ta jest bezpieczną i skuteczną opcją leczenia blizn przerostowych i keloidów. Może również złagodzić swędzenie i ból blizn.
W tym zabiegu do zamrożenia blizny wykorzystuje się ciekły azot. Zamrażanie stymuluje tworzenie się kolagenu, czyli tkanki, która pomaga utrzymać jędrność skóry. To z kolei powoduje, że blizna staje się bardziej płaska i równa. Zabieg ten jest często stosowany w leczeniu blizn przerostowych i keloidów.
Najczęstsze krótkotrwałe efekty uboczne krioterapii to ból podczas zabiegu i/lub tuż po nim, pęcherze i obrzęk w miejscu poddanym zabiegowi. Najczęstsze problemy długoterminowe to nowe blizny i przebarwiona skóra w miejscu poddanym zabiegowi.
Zabiegi te polegają na użyciu substancji chemicznej w celu usunięcia wierzchniej warstwy skóry. Może to nadać skórze bardziej
równomierny kolor lub fakturę skóry. Peelingi chemiczne mogą być pomocne w przypadku płytkich, powierzchownych blizn na twarzy.
Dostępnych jest wiele substancji chemicznych do złuszczania. Różne substancje chemiczne docierają na różne głębokości skóry, co pozwala leczyć różne rodzaje blizn. W przypadku peelingów powierzchownych (lekkich) czas gojenia jest zazwyczaj krótki, natomiast w przypadku peelingów głębszych czas gojenia może wynosić do dwóch tygodni. To, jak często trzeba będzie powtarzać peelingi, zależy od ich rodzaju i głębokości. Może to być od tygodnia do miesiąca.
Dermabrazją można leczyć niewielkie blizny potrądzikowe, znamiona (wgłębione blizny po chorobach takich jak ospa wietrzna) oraz niektóre blizny chirurgiczne. Za pomocą ręcznego urządzenia elektrycznego dermatolog ściera (usuwa) wierzchnie warstwy skóry, aby wygładzić jej powierzchnię. Miejsce poddane zabiegowi należy przykryć do czasu wytworzenia się nowej skóry. Większość pacjentów może wrócić do pracy w ciągu tygodnia. Skóra poddana zabiegowi często pozostaje różowa przez kilka tygodni lub miesięcy.
Dermatolog doradzi, ile zabiegów należy wykonać. Jeśli blizny są niewielkie, prawdopodobnie wystarczy jeden lub kilka zabiegów. W przypadku większych lub poważnych blizn, takich jak głębokie blizny potrądzikowe lub pooperacyjne, konieczne będzie prawdopodobnie przeprowadzenie co najmniej kilku zabiegów. Dermabrazja może niekiedy powodować utratę normalnego koloru skóry w leczonym obszarze.
zabiegi
Mikronakłuwanie polega na nakłuwaniu skóry cienkimi igłami w celu utworzenia maleńkich ran, co powoduje samoregenerację skóry i poprawia wygląd blizn. Chociaż na rynku dostępne są urządzenia do domowego mikronakłuwania, nie są one w stanie zapewnić takich samych rezultatów jak zabieg wykonywany w gabinecie przez dermatologa z certyfikatem. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem, aby dowiedzieć się, czy zabieg mikroigłowania jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Konieczne może być przeprowadzenie kilku sesji, a dermatolog może połączyć zabieg z inną metodą leczenia, np. lekami stosowanymi miejscowo.
Opatrunki uciskowe, takie jak bandaże i pończochy, mogą spłaszczyć niektóre rodzaje blizn, jeśli będziesz ich używać codziennie przez kilka miesięcy. Bez recepty można też kupić specjalne kolczyki uciskowe na blizny w płatkach uszu. Twój dermatolog poinformuje Cię, czy Twoja blizna może ulec poprawie dzięki bandażom lub kolczykom.
Arkusze i maści zawierające żel silikonowy mogą spłaszczyć i zmiękczyć zgrubiałe blizny, takie jak blizny po oparzeniach. Mogą one także łagodzić ból i swędzenie. Aby uzyskać rezultaty, należy stosować te zabiegi codziennie przez co najmniej dwa do trzech miesięcy. Przed zastosowaniem leczenia silikonem należy odwiedzić dermatologa, aby upewnić się, że blizna jest całkowicie wyleczona i gotowa do leczenia.
Te wilgotne, elastyczne arkusze mogą zmniejszyć widoczność blizn uniesionych. Noszone po operacji mogą
zapobiegać tworzeniu się wypukłej blizny.
W sklepach i w Internecie można kupić inne środki na blizny, dostępne bez recepty. Niektóre z tych produktów mogą zawierać wyciąg z cebuli lub witaminy A i E. Jednak badania dotyczące skuteczności tych składników są ograniczone. Przed zastosowaniem tych metod leczenia należy skonsultować się z dermatologiem posiadającym certyfikat.
Dermatolodzy zalecają stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym przed i po leczeniu blizn. Wynika to z faktu, że nowo powstała skóra jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto ochrona blizn przed promieniowaniem UV może zapobiec ich ciemnieniu i zwiększeniu widoczności. Twój dermatolog pomoże Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie filtr przeciwsłoneczny.
Prawidłowo wykonany makijaż może zakryć blizny, gdy natura kończy proces gojenia po leczeniu. Może również ukryć zaczerwienienia powstałe po resurfacingu laserowym, dermabrazji i peelingach chemicznych na twarzy. Przed nałożeniem makijażu na bliznę należy zapytać dermatologa, ponieważ po niektórych zabiegach przez pewien czas nie można nakładać makijażu. Możesz także skonsultować się z ekspertem w dziedzinie makijażu w celu dobrania odpowiedniej kombinacji kolorów, która ukryje zaczerwienienie i inne zmiany kolorystyczne spowodowane blizną.
Redakcja pakiety-medyczne.pl
pakiety-medyczne.pl - Twoje źródło urody
Profesjonalne opisy zabiegów medycyny estetycznej
Zadbaj o swój wygląd razem z nami