Terapia żył pajączkowatych / żylaków

Dyplomowani dermatolodzy oferują kilka zabiegów poprawiających wygląd żylaków i pajączków. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą skleroterapia i laseroterapia.

Dermatolog zaleci najlepszą dla Ciebie opcję leczenia po uwzględnieniu kilku czynników, w tym rodzaju i lokalizacji żyły, a także historii choroby.

Ważne jest, aby poinformować dermatologa o zaburzeniach krzepnięcia krwi lub o zakrzepach krwi w płucach lub nogach w przeszłości, ponieważ może to wpłynąć na możliwości leczenia.

Leczenie pajączków jest zwykle uważane za zabieg kosmetyczny, więc prawdopodobnie nie będzie pokrywane przez ubezpieczenie medyczne. Leczenie żylaków może być objęte ubezpieczeniem, jeśli istnieje problem podstawowy, który wymaga naprawy. Przed podjęciem decyzji o sposobie leczenia należy omówić koszty z dermatologiem.

CO TO SĄ PAJĄCZKI?

Pajączki to naczynia krwionośne, które znajdują się blisko powierzchni skóry. Ich kolor może wahać się od czerwonego, przez niebieski, po fioletowy. Niektóre wyglądają jak krótkie, niepołączone ze sobą linie wielkości włosa, podczas gdy inne tworzą wzór "pająka", który może przypominać pajęczą sieć lub gałęzie drzewa.

Pajączki

Pajączki najczęściej występują na nogach, ale mogą się również pojawić na innych częściach ciała. Mogą być małe i ledwo zauważalne lub mogą pokrywać dużą powierzchnię skóry. Niekiedy pajączki mogą powodować pewien dyskomfort.

CO TO SĄ ŻYLAKI?

Żylaki to żyły, które uległy powiększeniu lub obrzękowi. Często wyrastają ponad powierzchnię skóry i mają wygląd węzłów. Niektóre z nich są koloru cielistego, podczas gdy inne mogą mieć kolor od zielonego przez niebieski do ciemnofioletowego.

Żylaki najczęściej pojawiają się na nogach i stopach, ale mogą występować na każdej części ciała.

Żylaki mogą powodować ból, który przybiera postać od tępego, pulsującego uczucia do uczucia pieczenia. Im większe są żyły, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą powodować dyskomfort.

CO POWODUJE POWSTAWANIE PAJĄCZKÓW I ŻYLAKÓW?

Żyły mają zastawki, które utrzymują krew w jednym kierunku. Jeśli zastawki te osłabną, krew może płynąć do tyłu i gromadzić się w żyle, powodując jej obrzęk i przekształcając się w żylaki lub pajączki.

Niektórzy ludzie dziedziczą predyspozycje do słabych zastawek, co zwiększa ryzyko wystąpienia u nich żylaków i pajączków. Osoby, które długo siedzą lub stoją, również mogą być podatne na powiększone żyły. Inne czynniki ryzyka powstawania pajączków to zmiany hormonalne i urazy.

JAK MOGĘ ZAPOBIEGAĆ PAJĄCZKOM I ŻYLAKOM?

Dermatolodzy zalecają następujące wskazówki dotyczące zapobiegania żylakom i pajączkom:

  • Ćwicz regularnie i utrzymuj prawidłową wagę ciała.
  • Podnoś nogi podczas odpoczynku.
  • Rób przerwy od długotrwałego siedzenia lub stania.
  • Nie krzyżuj nóg podczas siedzenia.

Pajączki

Jeśli masz już żylaki lub pajączki, dermatolog może zalecić Ci noszenie pończoch uciskowych, aby poprawić krążenie, zapobiec krzepnięciu krwi i poprawić wygląd istniejących żył, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych.

CO TO JEST SKLEROTERAPIA?

Skleroterapia, będąca najczęstszą metodą leczenia żył nóg, polega na wstrzykiwaniu roztworu bezpośrednio do żyły, co powoduje jej zniszczenie.

Dermatolog z certyfikatem może wykonać ten zabieg w swoim gabinecie. Nie wymaga on znieczulenia. Sesja zabiegowa trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut. Podczas jednej sesji zabiegowej można poddać leczeniu kilka żył lub też jedną żyłę można wstrzykiwać kilka razy.

Skleroterapia jest zwykle stosowana w leczeniu pajączków lub małych żylaków. Aby leczyć większe żylaki, dermatolog może zastosować skleroterapię pod kontrolą USG. Dzięki ultradźwiękom lekarz widzi na żywo żyłę, co pozwala mu wstrzyknąć roztwór tam, gdzie będzie on najbardziej skuteczny.

Pajączki zwykle znikają w ciągu trzech do sześciu tygodni po zabiegu, natomiast żylaki mogą zniknąć w ciągu trzech do czterech miesięcy. Niektóre żyły mogą wymagać więcej niż jednej sesji zabiegowej. Sesje mogą być rozłożone w odstępach tygodniowych lub miesięcznych, w zależności od rodzaju żyły.

Chociaż skleroterapia może być bezpiecznie wykonywana na wszystkich rodzajach skóry, istnieją potencjalne efekty uboczne, z których większość jest łagodna i tymczasowa. W miejscu wstrzyknięcia mogą wystąpić następujące objawy:

  • Krótkotrwałe kłucie, ból lub skurcze mięśni.
  • Czerwony, uniesiony obszar.
  • Brązowe linie lub plamy na skórze.
  • Skupiska drobnych, czerwonych naczyń krwionośnych.
  • Małe, bolesne owrzodzenia.

Inne działania niepożądane mogą obejmować reakcję alergiczną, zapalenie leczonych naczyń krwionośnych (phlebitis) lub grudki (tromby) w leczonych żyłach. Jeśli po skleroterapii wystąpią jakiekolwiek efekty uboczne, należy porozmawiać z dermatologiem.

NA CZYM POLEGA TERAPIA LASEROWA?

Stosowana w leczeniu pajączków i małych żylaków, laseroterapia polega na wysyłaniu fal świetlnych bezpośrednio do żyły, powodując jej rozgrzanie i przekształcenie w tkankę bliznowatą, która stopniowo zanika lub zanika. Małe pajączki mogą zniknąć niemal natychmiast po zabiegu, natomiast większe pajączki i żylaki ciemnieją, a następnie zanikają w ciągu jednego do trzech miesięcy.

Podobnie jak skleroterapia, laseroterapia może być wykonywana w gabinecie dermatologa z certyfikatem i nie wymaga znieczulenia. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, laseroterapię można łączyć ze skleroterapią.

Do leczenia żył można stosować wiele rodzajów laserów. Dermatolog zaleci najlepszy rodzaj lasera w zależności od wielkości i umiejscowienia leczonych żył, a także od rodzaju skóry pacjenta.

Potencjalne efekty uboczne terapii laserowej mogą obejmować zaczerwienienie lub obrzęk, przebarwienie skóry, siniaki lub inne rany. Efekty uboczne różnią się w zależności od rodzaju zastosowanego lasera. Dermatolog może wyjaśnić potencjalne skutki uboczne.

JAKIE SĄ INNE METODY LECZENIA ŻYŁ?

  • Podwiązanie i usunięcie żyły to zabieg chirurgiczny wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, który pozwala na usunięcie uszkodzonej żyły. Może to być konieczne w przypadku dużych żylaków.

Pajączki

  • Flebektomia ambulatoryjna, opracowana przez dermatologów, polega na wykonywaniu małych nakłuć skóry w celu usunięcia uszkodzonej żyły. Jest to kolejna opcja w przypadku żylaków i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.
  • Laserowa terapia Endovenous i ablacja prądem o częstotliwości radiowej to nowsze metody leczenia, które niszczą uszkodzoną żyłę od wewnątrz. EVLT jest stosowana w leczeniu żylaków; jeśli jednak żyła jest poskręcana, EVLT nie wchodzi w grę. RFA jest stosowana w leczeniu dużych żylaków.
  • Zamykanie żył klejem tkankowym wykorzystuje cewnik do wprowadzenia kleju, który zamyka żylaki.
  • Mechaniczne usuwanie żył metodą endovenous wykorzystuje cienką kamerę wideo do uwidocznienia i zamknięcia żylaków, a następnie usunięcia ich przez małe nacięcia. Metoda ta jest stosowana w zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody leczenia zawiodły.

CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ PO LECZENIU ŻYŁ?

Poprawa następuje stopniowo po zabiegu. Normalne jest, że obszar ten może wyglądać gorzej, zanim zacznie wyglądać lepiej.

Dermatolog przekaże Ci instrukcje dotyczące postępowania po zabiegu, aby pomóc Ci osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Chociaż pacjent może wrócić do pracy i wykonywania większości czynności już następnego dnia po zabiegu, może być konieczne unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Może być również konieczne noszenie pończoch uciskowych po leczeniu żył na nogach.

Po skleroterapii może być zalecane codzienne chodzenie na spacery. Po laseroterapii konieczna będzie ochrona skóry przed słońcem.

Istnieje możliwość nawrotu żylaków i pajączków po leczeniu lub pojawienia się nowych żył w tym samym miejscu. Jeśli tak się stanie, dermatolog może podjąć dalsze leczenie.

 

Autor

Justyna Malcarz

Redakcja pakiety-medyczne.pl