Pityriasis rosea

Pityriasis rosea: Ta powszechna choroba skóry powoduje powstawanie plam na skórze. Twój dermatolog może nazwać dużą plamę plamą macierzystą. Mniejsze plamy są plamami pochodnymi.

Pityriasis rosea: Przegląd

Pityriasis rosea: Ta powszechna choroba skóry powoduje powstawanie plam na skórze. Twój dermatolog może nazwać dużą plamę plamą macierzystą. Mniejsze plamy są plamami pochodnymi.

Pityriasis rosea (pit-uh-rahy-uh-sis row-zee-ah) to częsta choroba skóry, która powoduje wysypkę. Wysypka ta zwykle znika sama bez leczenia. Wysypka może utrzymywać się przez około 6 do 8 tygodni. Czasami wysypka utrzymuje się znacznie dłużej.

Niektóre osoby, u których wystąpiła wysypka, zgłaszają się do dermatologa w celu leczenia świądu.

Jeśli wysypka pojawi się w czasie ciąży, kobieta powinna poinformować o tym lekarza.

Obraz wykorzystany za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Pityriasis rosea: Oznaki i objawy

Kiedy ludzie chorują na pityriasis rosea, często mają następujące oznaki (co widać) i objawy (co się czuje):

  • Plama macierzysta: Pierwszym objawem tej wysypki jest pojedyncza plama na skórze. Nazywana "zwiastunem" lub "matką", jest ona jedyną plamą na skórze przez około 2 tygodnie. Plama ta może być duża. W dotyku jest łuskowata. U osób o jasnym lub oliwkowym kolorze skóry pojawi się plama w kolorze różowym lub różowym. U osób o ciemnej karnacji kolor plamy waha się od fioletowego do ciemnoszarego.
  • Plamy na skórze: W ciągu tygodnia lub dwóch na skórze pojawiają się kolejne plamy. Są one mniejsze i mogą występować na klatce piersiowej, brzuchu, plecach, ramionach i nogach. Czasami plamy te pojawiają się na szyi, twarzy i w innych miejscach na skórze. Plamy mogą pojawić się nawet wewnątrz jamy ustnej. Plamy te mają owalny kształt. Jeśli pojawi się wiele plam, mogą one utworzyć wzór na plecach. Wzór ten często wygląda jak choinka.
  • Strefy wolne od plam: Łaty rzadko pojawiają się na twarzy, skórze głowy, dłoniach i podeszwach.
  • Swędzenie: Skóra może swędzieć. Około połowa (50%) ludzi ma swędzącą skórę. Swędzenie zwykle nasila się, gdy skóra jest ciepła, np. gdy osoba ćwiczy lub bierze gorący prysznic.

Niekiedy nie dochodzi do powstania plamy macierzystej, a jedynie wielu plam potomnych. U niektórych osób może pojawić się tylko plama macierzysta. Rzadko zdarza się, aby u jednej osoby wystąpiły tylko plamy córki lub tylko plama matki.

Niektórzy ludzie źle się czują, gdy mają pityriasis rosea.


Pityriasis rosea: Kto na nią choruje i przyczyny

Kto choruje na pityriasis rosea?

Ludzie w każdym wieku i o każdym kolorze skóry chorują na pityriasis rosea, ale prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby skóry jest większe:

  • Między 10 a 35 rokiem życia.
  • W czasie ciąży.

Co powoduje pityriasis rosea?

Nikt nie wie, co powoduje pityriasis rosea. Badania wykazują, że nie jest to alergia. Wiadomo też, że grzyby (liczba mnoga od fungus) i bakterie nie wywołują tej choroby skóry. Przyczyną może być wirus, ale naukowcy nie zdołali jeszcze tego udowodnić.

Możliwe, że wirus wywołuje pityriasis rosea, ale ta choroba skóry nie wydaje się być zaraźliwa. Nie wydaje się też, by przenosiła się z jednej osoby na drugą.


Łuszczyca różowa: Diagnoza i leczenie

Jak dermatolodzy diagnozują pityriasis rosea?

Dermatolog jest zazwyczaj lekarzem, który diagnozuje pityriasis rosea. Wysypka jest często łatwa do rozpoznania przez dermatologa, ale nie zawsze. U niektórych pacjentów wysypka ta może przypominać inną chorobę skóry. Może przypominać grzybicę lub rodzaj egzemy zwanej nummular dermatitis.

Jak dermatolodzy leczą pityriasis rosea?

Pityriasis rosea zazwyczaj ustępuje bez leczenia. Możesz spodziewać się, że wysypka będzie się utrzymywać przez około 6 do 8 tygodni, zanim zniknie. U niektórych osób utrzymuje się ona przez 2 tygodnie. Czasami wysypka utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni.
Jeśli u pacjenta występuje nieznośne swędzenie, dermatolog może przepisać lek łagodzący to swędzenie. Czasami dermatolog przepisuje leczenie świądu światłem.

Rezultaty

Wysypka zwykle ustępuje samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów. U niektórych osób o ciemnej karnacji po ustąpieniu wysypki pojawiają się płaskie, brązowe plamy. Plamy te mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanikają.

U większości ludzi pityriasis rosea nigdy nie pojawia się ponownie.


Pityriasis rosea: Wskazówki, jak sobie radzić

Jeśli podejrzewasz, że masz pityriasis rosacea, dermatolodzy zalecają, byś

  • umówić się nawizytę u dermatologa. W ten sposób upewnisz się, że jest to pityriasis rosea i otrzymasz leczenie, jeśli odczuwasz swędzenie.
  • Używaj letniej wody pod prysznicem i w wannie. Gdy skóra jest przegrzana, wysypka może się pogorszyć i stać się bardziej widoczna przez jakiś czas.
  • Staraj się nie dopuścić do przegrzania. Gdy skóra jest przegrzana, wysypka może się nasilić i stać się bardziej widoczna przez jakiś czas.

© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym pod adresem https://www.aad.org/about/legal.

Autor

Karolina Gradowicz

Redakcja pakiety-medyczne.pl