Znaki urodzenia

Łososiowe plamy: To niegroźne znamię z czasem blednie i jest najbardziej widoczne, gdy dziecko płacze lub jest mu za ciepło.

Czym dokładnie jest znamię?

Jeśli Twoje dziecko ma znamię, prawdopodobnie zobaczysz plamkę, łatkę lub grudkę, która wygląda inaczej niż reszta skóry dziecka. Może to być widoczne po urodzeniu dziecka. Niektóre znamiona pojawiają się wkrótce po urodzeniu.

Znamiona mają wiele kształtów i kolorów. Może to być płaskie lub wypukłe znamię. Może ono być wielkości główki od szpilki lub zajmować dużą powierzchnię skóry dziecka. Większość znamion mieści się gdzieś pomiędzy. Znamię może być różowe, czerwone, opalone, brązowe lub w innym kolorze. Niektóre wyglądają jak siniak. Inne wyglądają jak plama na skórze.

Niektóre znamiona są powszechne. Szacuje się, że od 3% do 10% dzieci rodzi się z typem znamienia zwanym a (he-man-gee-oh-ma). Inne znamiona, takie jak plama po porto-winie, występują rzadziej.

Niektóre rodzaje znamion, takie jak plama łososiowa czy naczyniak, często bledną samoistnie. Inne, takie jak pieprzyk, zwykle pozostają na skórze przez całe życie.

Tak, znamię jest znamieniem, jeśli dziecko się z nim rodzi - lub pojawia się na skórze wkrótce po urodzeniu.

Zdjęcia różnych znamion

Dlaczego dermatolog powinien zbadać znamię Twojego dziecka?

Jedną z cech wspólnych większości znamion jest to, że są one nieszkodliwe. Jeśli jednak zauważysz znamię na skórze swojego dziecka, warto, aby zbadał je dermatolog.

To, co uważasz za znamię, może być pierwszą oznaką choroby skóry.

Możliwe jest również, że Twoje dziecko ma niegroźne znamię, które szybko się powiększa. Widok szybko rosnącego znamienia może być przerażający. Świadomość, że tak się stanie i wiedza, na co zwracać uwagę, może pomóc Ci uspokoić myśli.

Niektóre znamiona są oznaką, że coś dzieje się w organizmie dziecka.

Umawiając się na wizytę u dermatologa zaraz po zauważeniu znamienia, będziesz wiedziała, czego się spodziewać. Dermatolog może Ci również powiedzieć, czy zalecane jest leczenie - czy to znamienia, czy choroby skóry.

Znajdź dermatologa

Zdjęcie wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Odnośniki
Amerykańska Akademia Dermatologiczna, "Czerwone, białe i brązowe: Określenie cech charakterystycznych powszechnie występujących znamion pozwoli określić rodzaj i czas leczenia." Informacja prasowa wydana 4 lutego 2011 r.

Anderson KR, Schoch JJ. "Increasing incidence of infantile hemangiomas (IH) over the past 35 years: Korelacja z obniżającym się wiekiem ciążowym przy urodzeniu i masą urodzeniową." J Am Acad Dermatol. 2016 Jan;74(1):120-6.

Del Pozzo-Magana B, Dizon M, et al. "Newborn skin disease, Part 1: Birthmarks." In: Society for Pediatric Dermatology and the American Academy of Dermatology's Basic Dermatology Curriculum. Peer review by: Maguiness S. May 2016.


Birthmarks: Oznaki i objawy

Zdjęcia różnych znamion

Jeśli przeczytałaś już "Co to właściwie jest znamię?", wiesz już, że znamiona występują w wielu kształtach i rozmiarach. Tutaj zobaczysz, jak mogą wyglądać różne rodzaje znamion.

Naczyniak truskawkowy na ciele dziecka

Naczyniak truskawkowy
(he-man-gee-oh-ma)

Nazwa medyczna: powierzchowny naczyniak noworodkowy (Superficial infantile hemangioma)

Jak wygląda: Znamię zazwyczaj wygląda jak guzek w kolorze truskawkowym, który jest twardy i gumowaty. Czasami, zamiast guzka, na skórze dziecka może pojawić się plama lub plamy w kolorze truskawkowym.

Niezależnie od tego, czy jest to guzek czy plamka, znamię to ma tendencję do szybkiego wzrostu, zwykle do 4-6 miesiąca życia dziecka. Niektóre rosną przez dłuższy czas. Kiedy naczyniak truskawkowy przestaje rosnąć, może pozostać bez zmian lub zacząć się zmniejszać.

Z czasem wszystkie naczyniaki truskawkowe kurczą się. W miarę kurczenia się, kolor zmienia się na szary. Znamię zaczyna też mięknąć.

Kiedy znamię się kurczy, skóra może pękać, powodując ból. Jeśli tak się stanie, należy skontaktować się z dermatologiem dziecięcym. Odpowiednia pielęgnacja rany może przyspieszyć gojenie i wyeliminować ból.

Gdzie zwykle pojawia się na ciele: Większość występuje na głowie lub szyi, ale to znamię może rozwinąć się w dowolnym miejscu na skórze lub wilgotnej tkance wewnątrz jamy ustnej lub odbytu.

Czy zniknie? Tak, zazwyczaj samoistnie znika, pozostawiając niewiele dowodów na to, że kiedykolwiek tam było. Około 10% znika przed ukończeniem pierwszego roku życia, a 90% znika przed ukończeniem przez dziecko 10 lat.

Głęboki naczyniak na klatce piersiowej dziecka

Naczyniak głęboki

Nazwa medyczna: Naczyniak jamisty niemowlęcy (Cavernous infantile hemangioma)

Jak wygląda: To znamię wygląda jak guzek, który znajduje się głęboko w skórze. Może być koloru skóry lub mieć niebiesko-fioletowy kolor, jak na zdjęciu. Mogą być widoczne cienkie czerwone linie, które są widocznymi naczyniami krwionośnymi. Dotykając tego znamienia, często ma się wrażenie, że jest ciepłe i twarde.

To znamię może rosnąć szybko i utrzymywać się do roku. Czasami wzrost nagle się zatrzymuje. Innym razem wzrost jest wolniejszy.

Podczas wzrostu naczyniak głęboki może być bolesny. Niektóre pękają i krwawią.

W takim przypadku należy umówić się z dzieckiem na wizytę u dermatologa z certyfikatem.

Gdzie zazwyczaj rozwija się na ciele: W dowolnym miejscu na skórze.

Czy zmiany znikną? Większość zmian zanika samoistnie, ale wymaga to czasu. Około połowa z nich znika do 5 roku życia. Prawie 90% zniknie do 10 roku życia dziecka. Zanikając, może pozostawić na skórze jasną plamkę lub bliznę.

Anielski pocałunek na twarzy dziecka

Plama łososiowa

Nazwa medyczna: Nevus simplex

Jak wygląda: Zobaczysz płaską, różową, czerwoną lub łososiową plamkę lub łatkę.

Jeśli delikatnie naciśniesz na to znamię, kolor ma tendencję do blaknięcia. Kolor staje się bardziej widoczny, gdy dziecko płacze, przegrzewa się lub jest podrażnione.

Niektóre dzieci mają kilka plamek lub łatek, jak pokazano tutaj. Gdy na twarzy pojawia się łososiowa plama, często określa się ją mianem pocałunku anioła. Na tylnej stronie szyi ludzie często nazywają to znamię ukąszeniem bociana.

Gdzie zwykle pojawia się na ciele: Zazwyczaj na twarzy lub z tyłu szyi, ale może pojawić się w innych miejscach na skórze.

Czy zniknie? Na twarzy to znamię ma tendencję do znikania między 1 a 3 rokiem życia. Jeśli pojawi się z tyłu szyi (ukąszenie bociana) lub w innym miejscu, może wyblaknąć, ale nie zniknie.

Plama Café-au-lait na twarzy dziecka

Plamka Café-au-lait (café-oh-lay)

Nazwa medyczna: plamka Café-au-lait

Jak wygląda: Ta płaska plamka jest ciemniejsza niż reszta skóry dziecka. Ma łatwą do zauważenia obwódkę i jest tego samego koloru na całej powierzchni. Jej kolor waha się od koloru kawy z mlekiem na jasnej skórze (na zdjęciu) do koloru czarnej kawy na ciemnej skórze. Wielkość plamki jest bardzo różna. Może być wielkości piega lub obejmować duży obszar skóry.

Większość dzieci ma jedną plamkę, ale niektóre mają ich więcej.

Jeśli u Twojego dziecka występuje 6 lub więcej plamek café-au-lait lub jeśli wokół plamki café-au-lait pojawiają się plamki przypominające piegi, czas udać się do dermatologa.

Gdzie zwykle pojawia się na ciele: Pośladki, ale może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, w tym na twarzy (na zdjęciu).

Czy to zniknie? Nie. Ta plamka pozostaje na skórze przez całe życie.

Jeśli Twoje dziecko ma plamkę café-au-lait w widocznym miejscu, dermatolog może powiedzieć, czy leczenie może pomóc.

Znamię na skórze dziecka

Znamię

Nazwa medyczna: Wrodzone znamię melanocytowe

Jak wygląda: Znamię może pojawić się na skórze jako mała plamka lub pokrywać duży obszar skóry. W dotyku pieprzyk może być gładki, brodawkowaty lub przypominać kostkę brukową.

Znamiona występują w wielu kolorach, ale większość z nich jest brązowa lub opalona.

Gdzie zwykle pojawiają się na ciele: Podobnie jak znamiona, które pojawiają się w późniejszym okresie życia, ten pieprzyk może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.

Czy zniknie? Niektóre z nich znikają, ale większość pozostaje na skórze przez całe życie. Ponieważ w znamieniu może rozwinąć się czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, znamię to powinno być sprawdzone przez dermatologa.

Plama mongolska na pośladkach

Plama mongolska

Nazwa medyczna: melanocytoza skórna

Jak wygląda: To znamię, często wyglądające jak siniak, może być jasnoniebieskie, ciemnoniebieskie lub niebieskoszare.

Dziecko może mieć jedną plamkę lub kilka. Wielkość każdej plamki może być bardzo różna.

To znamię występuje u wszystkich ras. Najrzadziej występuje u osób o białej skórze, a najczęściej u Azjatów.

Gdzie zwykle pojawia się na ciele: Najczęściej pojawia się w dolnej części pleców lub na pośladkach, ale może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.

Czy zniknie? Często znikają w wieku od 3 do 5 lat. Niektóre osoby mają to znamię jeszcze w wieku dorosłym.

Plama po porto-winie na ramieniu i górnej części klatki piersiowej dziecka

Plama z wina porto

Nazwa medyczna: Znamię płomieniste (Nevus flammeus)

Jak wygląda: Po urodzeniu widać plamę (plamy) lub plamy, które mogą być różowe, czerwone lub fioletowe.

W miarę jak dziecko rośnie, rośnie też to znamię. Z czasem znamię ma tendencję do pogrubiania się i ciemnienia. Wraz z jego grubieniem może zmieniać się jego faktura. Mogą pojawić się nierówności. Czasami znamię sprawia wrażenie, jakby na skórze znajdowały się kamienie brukowe.

Gdzie zwykle pojawia się na ciele: Plama po porto-winie zwykle pojawia się na twarzy, ale może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.

Czy zniknie? Bez leczenia to znamię pozostaje na skórze do końca życia. Michaił Gorbaczow, były prezydent Związku Radzieckiego, ma plamę po porto-winie.

Znamię łojowe na skórze głowy u dziecka

Znamię łojotokowe
(knee-vus seh-bay-ceous)

Nazwa medyczna: Organoid hamartoma

Jak wygląda: To, co widać, zależy od wieku dziecka.

Gdy rozwija się na skórze głowy noworodka, to znamię często wygląda jak lekko uniesiona, bezwłosa (lub prawie bezwłosa) plama. Wokół niej wyrastają włosy dziecka, jak pokazano na zdjęciu powyżej.

W miarę jak dziecko rośnie, to znamię może pozostać bez zmian lub zmienić się. Najbardziej prawdopodobne jest, że zmieni się ono w okresie nastoletnim. Może się ono pogrubić. Możesz zauważyć, że znamię zmienia kolor, stając się lekko żółte lub pomarańczowe. Powierzchnia może wydawać się kamykowata lub brodawkowata.

Gdzie zwykle pojawia się na ciele: To znamię zwykle pojawia się na skórze głowy lub twarzy. Czasami pojawia się na szyi lub innej części ciała.

Czy zniknie? To znamię może się zmieniać, ale nie znika.

Znamię typu białej plamki

Biała plamka

Nazwa medyczna: plamka hipopigmentowa

Jak wygląda: Wiele osób nazywa to białą plamką, ale to znamię jest często obszarem skóry, który ma mniej koloru niż otaczająca go skóra dziecka. Plamka ta może być uniesiona lub płaska. Może być okrągła, owalna lub mieć inny kształt. Niektóre mają kształt liścia.

Gdzie zwykle się pojawia: Większość plam rozwija się na klatce piersiowej, brzuchu, plecach lub pośladkach. Mogą też pojawić się w innym miejscu na skórze.

Czy znikną? Większość z nich znika.


Zdjęcia:
1,4 Wykorzystano za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology.

 • J Am Acad Dermatol. 2008;58:S16-22.
 • J Am Acad Dermatol. 1999;40:877-90.

2,3,5,6,7,8,9 Wykorzystano za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Piśmiennictwo
Amerykańska Akademia Dermatologiczna, "Czerwone, białe i brązowe: Określenie cech charakterystycznych powszechnie występujących znamion pozwoli określić rodzaj i czas leczenia." Informacja prasowa wydana 4 lutego 2011 r.

Barnhill RG i Rabinovitz H. "Benign melanocytic neoplasms." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1713,1720-3.

Enjolras O. "Malformacje naczyniowe." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1582-5.

Garzon MC "Naczyniaki u niemowląt." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1567-8.

McCalmont TH. "Adnexal neoplasms." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1695-6.


Znamiona rodne: U kogo występują i jakie są ich przyczyny?

Siostry z łososiowymi plamami: Czasami znamię występuje w rodzinie, jak w przypadku tej łososiowej plamy, która prawie zniknęła u starszej siostry.

U kogo występują znamiona?

Znamiona są powszechne. Badania wykazują, że około 10% dzieci rodzi się z rodzajem znamienia zwanym naczyniakiem (he-man-gio-ma).

Na szczęście większość naczyniaków znika samoistnie przed ukończeniem przez dziecko 10 roku życia. Wiele z nich znika wcześniej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia naczyniaka u dziecka jest większe, jeśli jest ono:

 • Wcześniaki
 • ważą mniej niż 5-1/2 kg przy urodzeniu
 • Kobieta
 • Białe
 • Urodzone z rodzeństwem (bliźniakami, trojaczkami itp.)

Często występują również znamiona, które powodują brązowe plamy na skórze, takie jak znamiona i plamy café-au-lait (café-oh-lay). Około 1 na 100 dzieci ma małe znamię. Większe znamiona występują rzadziej. Pieprzyki mogą występować u dzieci wszystkich ras.

Innym często występującym znamieniem jest plamka mongolska. Największe prawdopodobieństwo urodzenia się z taką plamą występuje u Azjatów. Plamy mongolskie są mniej powszechne u innych ras.

Choć niektóre dzieci są bardziej narażone na wystąpienie pewnych znamion, nie ma sposobu, by przewidzieć, czy dziecko będzie miało znamię.

Co jest przyczyną powstawania znamion?

Różne rodzaje znamion mają różne przyczyny. Zanim wyjaśnimy te przyczyny, ważne jest, aby pozbyć się pewnych przesądów.

Znamiona nie powstają dlatego, że kobieta w ciąży ignoruje zachcianki żywieniowe, dotyka brzucha, gdy się martwi, lub spożywa określone pokarmy. To są mity.

Nadal nie wiemy dokładnie, dlaczego powstają znamiona, ale oto, czego naukowcy dowiedzieli się do tej pory.

Przyczyny różnią się w zależności od rodzaju znamienia. Niektóre znamiona powstają, gdy naczynia krwionośne nie tworzą się prawidłowo. Może to spowodować, że Twoje dziecko będzie miało jedno z poniższych znamion:

 • Naczyniak truskawkowy
 • Naczyniak głęboki
 • Plama po porto-winie
 • Plama łososiowa

Inne znamiona pojawiają się, gdy komórki nadające naszej skórze kolor, melanocyty (meh-lan-oh-cites), zlepiają się ze sobą. Z tego powodu u noworodków pojawiają się znamiona lub plamy café-au-lait.

Znamię łojowe (knee-vus seh-bay-ceous) rozwija się, gdy części skóry zarastają.

Nie da się temu zapobiec, zaspokajając każdą zachciankę żywieniową czy trzymając ręce z dala od brzucha podczas zmartwień. Dlatego dobrze jest zignorować chęć zjedzenia kanapki z indykiem o 2:00 w nocy.


Piśmiennictwo
Barnhill RG i Rabinovitz H. "Benign melanocytic neoplasms." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1713,1720-3.

Enjolras O. "Malformacje naczyniowe." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1582-5.

Garzon MC "Naczyniaki u niemowląt." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1567-8.

Leffell DJ. Total skin: The definitive guide to whole skin care for life". Hyperion, Stany Zjednoczone Ameryki, 2000:286.

Nouri K, Patel AR, et al. "Mohs micrographic surgery." In: Nouri K. Skin Cancer. The McGraw-Hill Companies, Inc, Chiny, 2008:482-490.

McCalmont TH. "Adnexal neoplasms." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1695-6.


Znamiona rodne: Diagnostyka, leczenie i wyniki leczenia

Aby wiedzieć, jaki typ znamienia ma dziecko i czy wymaga ono leczenia, należy niezwłocznie po jego zauważeniu zlecić dermatologowi jego zbadanie.

Jak dermatolodzy diagnozują znamię?

Często dermatolog może stwierdzić, jaki rodzaj znamienia ma dziecko, badając je.

Aby zbadać znamię, dermatolog może użyć przyrządu zwanego lampą Wooda. Urządzenie to pozwala dermatologowi zobaczyć te części skóry, których nie można zobaczyć gołym okiem. Nie będzie to bolało. Jest to po prostu specjalne światło.

Jeśli Twoje dziecko ma wiele znamion, dermatolog może zalecić wykonanie pewnych badań.

Posiadanie wielu znamion może być oznaką czegoś, co dzieje się w organizmie dziecka. Na przykład, jeśli dziecko ma wiele plamek typu café-au-lait (cafe-oh-lay), może to oznaczać, że cierpi na nerwiakowłókniakowatość. Jest to choroba, która może powodować powstawanie guzów na nerwach. Aby to wykluczyć, dziecko może wymagać wykonania badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej.

Jednak w większości przypadków dermatolog musi tylko dokładnie obejrzeć znamię. Po przeprowadzeniu badania dermatolog może powiedzieć, co to jest:

 • Rodzaj znamienia występującego u Twojego dziecka
 • Ewentualne środki ostrożności, jakie należy podjąć
 • Ewentualne zalecane leczenie

Jak dermatolodzy leczą znamiona?

Choć większość znamion można pozostawić w spokoju, ważne jest, by zgłosić się do dermatologa wkrótce po ich zauważeniu. Niektóre znamiona mogą być przyczyną późniejszych problemów. Leczenie może temu zapobiec.

Dermatolog może zalecić leczenie, jeśli dziecko ma:

 • Naczyniaktruskawkowy (he-man-gee-oh-ma) na twarzy lub w pachwinie: To znamię ma tendencję do szybkiego wzrostu, a następnie blednie. Jeśli pojawi się ono w pobliżu oka, ust lub nosa dziecka, leczenie może zapobiec pokryciu przez nie tej części ciała. W okolicy pachwiny leczenie może zapobiec późniejszemu bólowi.
 • Plama po porto-winie: To znamię nie zniknie z czasem. Może się powiększać i grubieć. Wczesne leczenie jest zazwyczaj bardziej skuteczne.
 • Bardzo duże lub widoczne znamię: Jeśli znamię wpływa na wygląd dziecka i może powodować problemy z samooceną, dermatolog może zalecić leczenie.

Najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze leczenie różni się w zależności od znamienia i dziecka. Oto, co może zalecić dermatolog:

Obserwuj znamię: Choć nie jest to metoda leczenia, daje rodzicom ważną możliwość.

W tym podejściu rodzice uważnie obserwują znamię. Dermatolog powie, na co zwracać uwagę. Dzięki temu można leczyć znamię tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Może to być skuteczne podejście w przypadku naczyniaka truskawkowego, rodzaju znamienia, które może szybko rosnąć.

Laseroterapia: Może to być opcja w przypadku plamy po porto-winie, czyli rodzaju znamienia, które nie znika z czasem.

Propranolol (pro-pran-oh-lol): Ten lek może skutecznie zapobiegać powiększaniu się naczyniaka. Może również zmniejszyć rosnącego naczyniaka. Specjalna formuła tego leku okazała się skuteczna w leczeniu dzieci z dużymi naczyniakami. Lek ten został zatwierdzony do leczenia tego typu znamienia.

Lek na serce może usunąć truskawkowe znamiona

Timolol: Ten lek może również pomóc w zmniejszeniu rosnącego naczyniaka. Ma on postać płynną, więc należy go nanieść na znamię dziecka. Jest on powszechnie stosowany w leczeniu dzieci cierpiących na jaskrę. W przypadku leczenia naczyniaków dermatolodzy przepisują mniejszą dawkę leku niż w przypadku leczenia jaskry.

Kortykosteroid: Lek ten może być stosowany w celu zmniejszenia naczyniaka. Dermatolog Twojego dziecka może przepisać tabletki lub wstrzyknąć ten lek do znamienia.

Interferon: Jeśli Twoje dziecko ma znamię zagrażające życiu, może to być rozwiązanie. Twoje dziecko będzie potrzebowało codziennych zastrzyków, więc musisz nauczyć się je podawać. Trzeba będzie także uważnie obserwować dziecko pod kątem ewentualnych skutków ubocznych.

Operacja usunięcia znamienia: Ten rodzaj operacji może być zastosowany w celu wycięcia znamienia. Może być ona zalecana, jeśli u dziecka występuje znamię, które może przekształcić się w raka skóry, np. pieprzyk.

Jeśli zalecane jest usunięcie znamienia, często wykonuje się je po osiągnięciu przez dziecko wieku dojrzewania.

Operacja może być także pomocna w leczeniu dużego, uniesionego znamienia, które nie chce zniknąć samoistnie i wpływa na wygląd dziecka.

Makijaż: To może być właściwe rozwiązanie dla starszego dziecka lub osoby dorosłej. Odpowiedni makijaż może zakryć przebarwioną skórę. Jeśli masz trudności ze znalezieniem kosmetyku do makijażu, który mógłby ukryć znamię, poproś dermatologa o rekomendację.

Jaki jest rezultat leczenia znamienia u dziecka?

Wiele znamion samoistnie blednie. Popularne znamiona, takie jak naczyniaki, mają tendencję do zanikania bez leczenia. Jednak naczyniaki mogą znacznie się powiększyć, zanim zaczną zanikać.

Do znamion, które nie bledną z upływem czasu, należą plamki typu café au lait (café-oh-lay), znamiona i plamy po porto-winie. Zazwyczaj są one niegroźne. Jeśli któreś z nich wpływa na wygląd dziecka, można podjąć leczenie.


Piśmiennictwo
Amerykańska Akademia Dermatologii. "Czerwone, białe i brązowe: Określenie cech charakterystycznych powszechnie występujących znamion pozwoli określić rodzaj i czas leczenia." Informacja prasowa wydana 4 lutego 2011 r.

Barnhill RG i Rabinovitz H. "Benign melanocytic neoplasms." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1713,1720-3.

Del Pozzo-Magana B, Dizon M, et al. "Choroby skóry noworodków, część 1: Znamiona." In: Society for Pediatric Dermatology and the American Academy of Dermatology's Basic Dermatology Curriculum. Peer review by: Maguiness S. May 2016.

Enjolras O. "Malformacje naczyniowe." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1582-5.

Garzon MC "Naczyniaki u niemowląt." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1567-8.

Habif TP, Campbell TL, et al. "Hemangiomas of infancy." In: Dermatology DDxDeck. Mosby Elsevier, Chiny, 2006: Karta 140.

Helwick C. "Timolol gel effective for infantile capillary hemangiomas." Medscape News. Nov 2012. Ostatni dostęp: wrzesień 2017.

McCalmont TH. "Adnexal neoplasms." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:1695-6.


Znamiona rodne: Wskazówki dotyczące postępowania

Dziecko z naczyniakiem truskawkowym (he-man-gee-oh-ma): Dermatolog może powiedzieć, jaki typ znamienia ma Twoje dziecko i czy może ono powodować problemy.

Znamiona: 3 wskazówki dla zaniepokojonych rodziców

Pojawienie się znamienia na skórze noworodka może być niepokojące. Oto, co zalecają dermatolodzy, jeśli Twoje dziecko ma znamię:

 1. Zgłoś się do dermatologa na badanie znamienia. Większość znamion jest niegroźna, ale ważne jest, by dermatolog zbadał je zaraz po zauważeniu.

  Dermatolog może powiedzieć Ci, jaki typ znamienia ma Twoje dziecko i czy trzeba coś z nim zrobić.

 2. Zrozum, że większość znamion jest niegroźna. Większość znamion nie stanowi zagrożenia dla dziecka, więc bezpiecznie jest pozostawić je w spokoju.

  Jeśli obawiasz się, że wielkość lub umiejscowienie znamienia może mieć wpływ na psychikę dziecka w późniejszym życiu, powiedz o tym dermatologowi.

  Dermatolodzy często potrafią powiedzieć, czy znamię jest trwałe, czy też z czasem zblednie. Dermatolog Twojego dziecka może również poinformować Cię o ryzyku i korzyściach związanych z leczeniem. Czasami najlepiej jest poczekać i obserwować.

  W innych przypadkach najlepsze rezultaty daje wczesne rozpoczęcie leczenia. Jeśli u dziecka występuje plama barwnikowa - znamię, które zaczyna się jako płaski znak, który może być czerwony, różowy lub fioletowy - często zaleca się wczesne leczenie.

  Plama po porto-winie nie zniknie. Najlepsze rezultaty daje leczenie na wczesnym etapie, zanim zacznie ciemnieć i grubieć.

 3. Zwracaj uwagę na zmiany. To normalne, że znamię rośnie wraz z rozwojem dziecka. Niektóre z nich rosną szybko, a następnie zanikają, nie stanowiąc problemu.

  Gdy znamię rośnie szybko, może być przyczyną problemów. Jeśli Twoje dziecko wydaje się odczuwać ból lub znamię pęka, czas skontaktować się z dermatologiem dziecięcym. To znamię może wymagać leczenia ran.

  Jeśli znamię dziecka jest pieprzykiem, to naturalne jest, że rośnie ono wraz z dzieckiem. Jeśli zauważysz inne zmiany w znamieniu, takie jak szybki wzrost, więcej niż jeden kolor lub postrzępioną obwódkę, czas skontaktować się z dermatologiem.

Jeśli dermatolog zbada znamię u dziecka, gdy tylko je zauważysz, będziesz wiedziała, czego się spodziewać. Będziesz też mieć eksperta, do którego możesz zadzwonić, jeśli znamię zacznie sprawiać problemy.

Jeśli potrzebujesz dermatologa, możesz go znaleźć pod adresem: Znajdź dermatologa


Odnośniki
American Academy of Dermatology. "Czerwone, białe i brązowe: Zdefiniowanie cech charakterystycznych dla powszechnie występujących znamion pozwoli określić rodzaj i czas leczenia." Informacja prasowa wydana 4 lutego 2011 r.

Autor

Marta Lisiecka

Redakcja pakiety-medyczne.pl