Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja: Ten nieinwazyjny zabieg delikatnie złuszcza skórę, aby zmniejszyć oznaki starzenia.

Czy zdarza Ci się patrzeć w lustro i żałować, że Twoja twarz nie ma bardziej wyrównanego kolorytu? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco, być może warto rozważyć mikrodermabrazję. Ten nieinwazyjny zabieg delikatnie złuszcza skórę. Po serii zabiegów Twoja cera może stać się gładsza, jaśniejsza i mieć bardziej wyrównany koloryt.

Mikrodermabrazja wykonywana przez dermatologa różni się od tej, którą można wykonać w domu przy użyciu zestawu. Zabieg u dermatologa wnika nieco głębiej w skórę. Mimo to zabieg jest bezpieczny dla wszystkich kolorów skóry.

Mikrodermabrazja jest atrakcyjna dla wielu pacjentów. Podoba im się, że mogą zobaczyć bardziej młodzieńczą skórę bez przestojów.

 • Matowa cera.
 • Nierówny koloryt lub struktura skóry.
 • Plamy starcze.
 • Ciemne plamy, które mogą się pojawić, gdy trądzik zaczyna ustępować.
 • Melasma.

Dermatolodzy stosują również mikrodermabrazję w celu poprawy efektów stosowania produktów przeciwstarzeniowych i wybielających skórę. Mikrodermabrazja umożliwia łatwiejsze przenikanie tych produktów do skóry.

Ochrona ubezpieczeniowa: Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zabiegów, które redukują oznaki starzenia się skóry lub tylko poprawiają jej wygląd.


Mikrodermabrazja: Najczęściej zadawane pytania:

Mikrodermabrazja jest bardzo popularna. Aby pomóc Ci zdecydować, czy jest dla Ciebie odpowiednia, AAD oferuje następujące informacje.

Ostrzeżenie:

Chociaż mikrodermabrazja jest delikatnym, nieinwazyjnym zabiegiem, przed poddaniem się temu zabiegowi w ośrodku spa lub przy użyciu domowego zestawu do mikrodermabrazji należy skontaktować się z dermatologiem, jeśli:

 • Masz znamię lub inną plamkę na skórze, która rośnie, krwawi lub zmienia się w jakikolwiek sposób. Taka plamka może być nowotworem skóry.
 • przyjmuje (lub przyjmowała) lek na trądzik, izotretynoinę, która jest przepisywana w leczeniu ciężkiego trądziku. Jeśli pacjent przyjmował ten lek w ciągu ostatnich 6 miesięcy, istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań, w tym bliznowacenia. Może być konieczne odczekanie przed poddaniem się mikrodermabrazji.
 • Łatwo o blizny.

Co dzieje się podczas mikrodermabrazji?

Dermatolog używa ręcznego urządzenia, które delikatnie usuwa wierzchnią warstwę skóry. Może być odczuwalne uczucie szlifowania, ale nie jest to bolesne. Zabieg trwa około 30-40 minut na całą twarz i około 20 minut na szyję.

Po zabiegu nakładany jest krem nawilżający.

Co trzeba robić po mikrodermabrazji?
Konieczne może być stosowanie w domu kremu nawilżającego lub innego produktu do pielęgnacji skóry.

Zostanie opracowany plan pielęgnacji skóry, który obejmuje ochronę przed słońcem. Ochrona skóry przed słońcem pomaga uzyskać najlepsze rezultaty i zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Czy są przestoje?

Nie ma przestojów ani okresu rekonwalescencji. U niektórych pacjentów skóra staje się różowa lub czerwona. Skóra może nieco spuchnąć. Te efekty uboczne są podobne do oparzeń słonecznych lub poparzeń spowodowanych wiatrem i utrzymują się przez dzień lub dwa. W tym czasie niektórzy pacjenci nie czują się komfortowo wracając do pracy lub przebywając w miejscach publicznych.

Kiedy będą widoczne rezultaty mikrodermabrazji?

Większość pacjentów potrzebuje serii zabiegów, aby zobaczyć rezultaty. Aby leczyć oznaki starzenia się skóry, dermatolog może przeprowadzać zabiegi co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Większość pacjentów poddaje się od 5 do 16 zabiegów.

Po serii zabiegów pacjenci zwykle twierdzą, że ich skóra jest gładsza i bardziej promienna.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Rezultaty są na ogół tymczasowe. Pacjenci, którzy chronią skórę przed słońcem i stosują się do zalecanego planu pielęgnacji skóry, utrzymają swoje rezultaty przez dłuższy czas. Jednak bez względu na to, co robimy, nasza skóra nadal się starzeje. Aby zachować gładszą skórę i bardziej promienną cerę, zwykle konieczne są kolejne zabiegi.

Jakie są możliwe skutki uboczne?

Po mikrodermabrazji skóra poddana zabiegowi może być zaróżowiona lub zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Zwykle ustępuje to w ciągu jednego dnia.

W niektórych przypadkach skóra może sinieć, piec, kłuć lub stać się wyjątkowo wrażliwa na światło słoneczne. Te objawy ustępują bez leczenia.

Jeśli Twoja skóra ma tendencję do powstawania ciemnych plam po ustąpieniu trądziku lub zagojeniu się urazu, istnieje większe ryzyko, że pojawią się kolejne ciemne plamy. Jeśli mikrodermabrazja jest wykonywana przez dermatologa, ryzyko to jest niewielkie.

Kiedy mogę bezpiecznie poddać się kolejnemu zabiegowi?

Mikrodermabrazja traktuje tylko wierzchnią warstwę skóry, więc skóra szybko się regeneruje. Większość osób może bezpiecznie poddać się kolejnemu zabiegowi tydzień później. Niektórzy pacjenci potrzebują jednak kilku tygodni, aby dojść do siebie.

Jakie są dane dotyczące bezpieczeństwa mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja, jeśli jest wykonywana przez dermatologa, ma doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa.

Mikrodermabrazja jest również wykonywana w salonach i niemedycznych ośrodkach spa. Wykonując mikrodermabrazję u dermatologa, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.


Mikrodermabrazja: Przygotowanie

Aby chronić Twoje zdrowie i dowiedzieć się, jakich rezultatów oczekujesz, dermatolog zawsze oferuje konsultację przed wykonaniem mikrodermabrazji. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tej konsultacji, należy:

 • Zadawać pytania.
 • Zebrać ważne informacje przed konsultacją.

Na tej stronie znajdziesz informacje o tym, o co należy pytać i co należy zebrać przed zabiegiem mikrodermabrazji.

Pytania, które należy zadać przed mikrodermabrazją

Zadawanie pytań pomoże Ci dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać, abyś mogła podjąć świadomą decyzję.

AAD zaleca, aby przed poddaniem się mikrodermabrazji zadać następujące pytania:

 • Kto będzie wykonywał zabieg mikrodermabrazji?
 • Jakich rezultatów mogę się spodziewać?
 • Ilu zabiegów będę potrzebować, aby uzyskać te rezultaty?
 • Jakie są potencjalne skutki uboczne?
 • Czy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych?
 • Czy mogę zobaczyć zdjęcia przed i po lub porozmawiać z pacjentami, którzy poddali się zabiegowi mikrodermabrazji?
 • Ile będzie kosztował zabieg?

Podczas konsultacji dermatolog zbada Twoją skórę. Pomoże to ustalić, czy mikrodermabrazja może zmniejszyć niepokojące Cię oznaki starzenia. Być może okaże się, że inny zabieg kosmetyczny jest bardziej odpowiedni.

Jeśli mikrodermabrazja jest odpowiednia, dermatolog poinformuje Cię, czego możesz się spodziewać.

Ważne informacje, które należy przekazać dermatologowi

Przed poddaniem się mikrodermabrazji należy poinformować dermatologa o wszystkich swoich dolegliwościach i przyjmowanych lekach. Szczególnie ważne jest, aby dermatolog wiedział, czy masz:

 • zimne owrzodzenia.
 • Skóra, która łatwo ulega bliznom.
 • Przyjmowałaś izotretynoinę, lek przepisywany w leczeniu ciężkiego trądziku.

Kiedy dermatolog zapyta Cię o Twoje leki, pamiętaj, aby powiedzieć mu o wszystkich przyjmowanych przez Ciebie lekach, nawet tych, które nie wymagają recepty. Nie zapomnij wspomnieć o wszystkich witaminach, minerałach i lekach ziołowych.


© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym na stronie https://www.aad.org/about/legal.

Autor

Justyna Malcarz

Redakcja pakiety-medyczne.pl