Medycyna estetyczna – więcej niż kosmetologia, mniej niż chirurgia plastyczna

Mimo, że medycyna estetyczna jako osobna gałąź medycyny pojawiła się już w 1973 roku w naszym kraju jednak stosowana jest dość krótko. Sekcja Medycyny Estetycznej PTL Pojawiła się dopiero 20 lat później. Wydaje się, że dwadzieścia lat do dużo, ale jak się okazuje jest to jeszcze zbyt mało, by nasi rodacy zaczęli świadomie korzystać z możliwości jakie niesie za sobą medycyna estetyczna.

Według badań już ponad 80% Polek interesuje się metodami, które pozwolą im zachować młody wygląd. Jednocześnie jednak tylko około 6% z nich korzystało kiedyś z gabinetu medycyny estetycznej. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak odpowiedniej wiedzy i fakt, że w naszym kraju nadal medycyna estetyczna jest utożsamiana błędnie z chirurgią plastyczną czy też kosmetologią a to zupełnie inne branże.

Dziedziny medycyny estetycznej

Teoretycznie każdy Polak widzi jakie są różnice między operacją plastyczną a zabiegiem kosmetycznym, ale już wskazanie różnic będzie stanowić dla nas problem. Nie wiem jak wskazać gdzie będzie granica między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną. Wszystkie dziedziny teoretycznie zajmują się podobnymi sprawami, ale w praktyce jednak wygląda to różnie i forma zabiegów jest dość mocno zróżnicowana.

Zabiegi upiększające

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że inaczej niż to się dzieje w zakresie chirurgii plastycznej zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są mało inwazyjne i można powiedzieć, że będą bezpieczne. Wykonuje się je ambulatoryjnie bez używania skalpela i nie wymaga się od pacjenta trwającej długo rekonwalescencji w szpitalu.

Dopuszcza się jedynie niewielkie nacięcia i nakłucia oraz znieczulenia miejscowe. Poza tym medycyna estetyczna jest to dziedzina interdyscyplinarna, która zajmuje się wieloma aspektami i to również jej wielka zaleta, na którą dobrze będzie wskazać. Wykorzystuje się w tej dziedzinie również zdolności do regeneracji jakie posiada nasz organizm.

Zabiegi kosmetyczne

Natomiast zabiegi kosmetyczne są tymi najbardziej powierzchniowymi i dlatego nie będą działać tak jak medycyna estetyczna, w której jednak jest więcej inwazyjności i będzie można oczekiwać, że skóra zostanie w jakieś mierze pobudzona do odnowy, będzie dochodzić do ingerencji w jej głębsze warstwy. Teoretycznie można powiedzieć, że te trzy dziedziny są podobne, jednak w praktyce jest sporo elementów, które je różnicują i na pewno trzeba o nich pamiętać, jeśli się tym tematem zajmujemy.

Autor

Justyna Malcarz

Redakcja pakiety-medyczne.pl